301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 02:54
 
Yerel Seçimlere Giderken Malatya!
Murat Ali Tutar Yazdı;Yerel Seçimlere Giderken Malatya!
SİYASET Haberi
Yerel Seçimlere Giderken Malatya!

Yerel Seçimlere Giderken Malatya!

Malatya;Türkiye’nin siyasetine ve ticaretine yön veren şehir!

Forbes şirketinin finansal araştırmasında İstanbul ve Ankara’dan sonra en büyük sıcak paranın kaynağı olan,doğunun incisi, siyasetin başkenti Malatya…

İstanbul ve Ankara’da yaşayan,siyasetin tepesinde yer alan yöneticilerle oturup kalkan, maddi-manevi söz sahibi olan Malatyalılar bu seçimlerde ibreyi nereye çevirecek?

Malatya’da belediye seçimlerini bu lobiler mi belirleyecek?

Meclis etkisini kaybederken,Külliye belediye seçimlerinde nasıl etkili olacak?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Yenikapı fuar alanında yapılan Malatya günlerinin baş konusu bu sohbetlerden oluştu.

Özellikle Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olacak sorusu, en merak edilen sorular arasında yer aldı.

İşte Güçlü Adaylar!

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tepe siyasetin düşündüğü isim mevcut Başkan Hacı Uğur Polat.

Yeşilyurt Belediyesinde yaptığı başarılı çalışmalar,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aldığı ödül,kamuoyu anketlerinde aldığı yüksek oranlar ve özellikle Külliye’de görev yapan İbrahim Kalın gibi isimlere yakınlığı ile bilinen Başkan Polat,Ak Parti Malatya Büyükşehir Belediyesine şu an en güçlü aday!

Malatya Milletvekillerinden Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı ve Öznur Çalık ile olan bağları ile de ön plana çıkan Polat, Ak Parti için en önde gelen isimler arasında yer alıyor.

İkinci bir isim ise,Malaya siyasetini yakından takip edenlerin iyi tanıdıkları, Önceki Dönem Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapan Av.Bülent Tüfenkci’ye yakınlığı ile bilinen Av. Ali Bakan...

Peki kim destekliyor Ali Bakan’ı?

Ankara’da özellikle Bakanlık döneminde ticaret erbabı ile iç içe olan Eski Bakan Bülent Tüfenkci’nin yoğun bir şekilde Ali Bakan’a destek verdiği ve bu konuda Malatya Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca’yı da ikna ettiği konuşulanlar arasında.

Özellikle TOBB ve TESK gibi Sivil Toplum Örgütleri ile farklı bir bağı olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu şekilde rahatça dosya sunabilen Eski Bakan Tüfenkci,bu dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı üzerinde etkili olacağa benziyor.

Alternatif İsimler Gündemde!

Yine Büyükşehir için talip olan değil de ismi kulislerde konuşulan isimler arasında Malatya’nın Ablası Öznur Çalık,Eski Milletvekili Ömer Faruk Öz,Mevcut İl Başkanı İhsan Koca,Ak Parti Milletvekili Adayı Selahattin Barış Palandöken ve bir dönem Küçükçekmece Belediye Başkanlığı da yapan Aziz Yeniay yer alıyor.

Olmadı Yeşilyurt'u Alırız!

Hacı Uğur Polat ismine karşı içten içe cephe oluşturan bazı grupların ise Yeşilyurt Belediyesi’ne gözünü diktiği,son ana kadar tüm kozlarını kullandıktan sonra Büyükşehir için öne çıkan isimlerden birini parti içi uzlaşı ile Yeşilyurt’a aday gösterilebileceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Peki Yeşilyurt İlçesi Kime Gider?

Ak Parti içerisinde özellikle Yeşilyurt ilçesinin ayrı bir önemi vardır. Malatya’mızın gelişen ilçesi olan aynı zamanda büyük imar ve ruhsat işlerine sahip olan Yeşilyurt ilçesi bu dönem Büyükşehir kadar önem arz ediyor.

Bu nedenle Malatya’nın siyasetine yön veren büyüklerimiz bu belediyelerde riske girmeden,söz sahibi olabilecekleri, tanıdık ve bildik isimleri getirmek istiyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için ismi geçen önemli isimlerden biri Eski Darende Belediye Başkanı İsa Özkan.Ankara siyaseti ve Külliye ile sıkı irtibatı olduğu bilinen Özkan,halk tarafından benimsense de Malatya siyasetinde adı ‘’Laf Geçmeyen Adam’’ olarak biliniyor.Siyasi kariyerinde halkın ve kamunun hakkını savunmak adına kimseyi dinlememesi ile meşhur olan İsa Özkan,sert profili ve disiplinli başkanlık anlayışı ile Malatya siyasetinin çekinerek baktığı isimler arasında yer alıyor.

İkinci bir isim ise Maski Genel Müdürü Ertan Mumcu.Bu isim şu sıralarda Malatya gündemini hayli meşgul ediyor.Özellikle Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Av.Bülent Tüfenkci ile olan akrabalık bağları ve mevcut Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca ile olan sıkı ilişkileri Ertan Mumcu ismini Başkanlık için ön plana çıkarıyor.Soğuk ve uzak tavırlarıyla halk tarafından karşılık bulup bulamayacağı tamda net olmayan Mumcu,kendine has yöntemleri,ekibi ve çalışma şekliyle tanınıyor.

Üçüncü isim ise mevcut Başkan Mehmet Çınar.Yıllardan bu yana Yeşilyurt belediyesinde başkan yardımcılığı yapan İnşaat Mühendisi Çınar,kısa sürede başarılı işler yapsa da tepe siyaset ile olan ilişkilerde etkili olarak görülmüyor.

Dördüncü isim Hulusi Boyraz.Yıllardır belediye bünyesinde çeşitli görevler  yapan Boyraz,Esenlik Genel Müdürlüğü ile Malatya’ya ismini duyurmuş durumda.Halen Belediye iştiraki olan MESTON Şirketinde Genel Müdür olan Boyraz alternatif isimler arasında yer alıyor.

Battalgazi Belediyesi Gürkan’a Verilir mi?

Malatya’da bir gerçek var ki o da herkesin gönlüne bir şekilde dokunmuş olan ve Başkanlık yaptğı belediyeyi Türkiye’nin borçsuz sayılı belediyeleri arasına sokan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan.

Bu dönem her ne kadar ismi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçse de Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediyesinde göreve devam edeceği konuşulanlar arasında.

Başka partiler ve bağımsız adaylığı da gündemde olan Başkan Gürkan’ın,konuşulanların aksine Battalgazi Belediyesi’nde göreve devam etmesi muhtemel.

Yine kulislerde ismi konuşulan ve parti teşkilatından gelen Osman Güder’in de bu dönem Battalgazi Belediye Başkanlığı’na aday olacağı söylentisi yayılmış durumda.Yüksek veteriner olan ve ilçedeki vatandaşları yakından tanıyan Güder’in ismi de ön plana çıkıyor.

Sürpriz isimlerden biri olabilecek ve sabit bir oy potansiyeline sahip olan Ali Ekici ismi üçüncü olarak tepe siyasette konuşulan isimler arasında yer alıyor.

Kaynak: (MHV) - Malatya Haber Vakti Editör: Murat Ali Tutar
Etiketler: Yerel, Seçimlere, Giderken, Malatya!,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60