Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 13:02
 
Malatya’da Seçim Analizi!
Malatya 16 yıldır olduğu gibi bu seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldı. Özellikle 2015 referandumu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği desteği tekrardan sandığa yansıtan Malatya seçmeni Ak Parti teşkilatlarına ise ince bir mesaj gönderdi.
MALATYA Haberi
Malatya’da Seçim Analizi!

Malatya’da Seçim Analizi!

Malatya 16 yıldır olduğu gibi bu seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldı. Özellikle 2015 referandumu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği desteği tekrardan sandığa yansıtan Malatya seçmeni Ak Parti teşkilatlarına ise ince bir mesaj gönderdi.

Malatya’da seçmen sayısı ne olursa olsun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy yüzdesi hiç değişmedi.

Özellikle 2014 referandumuna bakacak olursak, MHP ve CHP partilerinin ‘’Çatı’’ adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’na karşı 70,27 oy alan Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan o dönem yaratılan birçok algı operasyonuna rağmen Malatya’dan büyük destek gördü.

Ardından gelen 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde ise Ak Parti Malatya’da yine 67,72’lik bir oranla birinci parti çıktı. Malatyalı seçmen o dönem aday gösterilen isimlerden bazılarına tepki gösterse de Meclis’e 5 vekil birden gönderdi.

2017 Referandumunda ise Malatyalı seçmen 69,6 ile ‘’Evet’’ diyerek yine Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan’ın yanında oldu.

Son olarak yapılan 24 Haziran seçimlerinde ise Malatya yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer alırken Genel Başkanlığı’nı yaptığı Ak Parti yara aldı.

24 Haziran seçimlerinden 69,19 oy alan Recep Tayyip Erdoğan Malatyalı seçmenin desteğini kaybetmezken, Genel Başkanlığı’nı yaptığı Ak Parti Malatyalı seçmenden 53,27 alarak bir önceki genel seçime göre yaklaşık 14,5 puan oy kaybı yaşadı.

Malatya’da seçmen Ak Parti listesindeki vekil ve teşkilatlardan rahatsızlığını seçim süreci boyunca dillendirirken aday listelerinin halkın istediği şekilde oluşturulmaması oy kaybının en büyük sebeplerinden sayılıyor.

Özellikle Ak Parti teşkilatlarına yönelik yapılan temayül yoklamalarının dikkate alınmaması görüşü,Malatya’nın tanımadığı isimlerden Selahattin Barış Palandöken ve Vahit Atalan gibi isimlerin listelere alınması,bazı belediyelerinin başarısız çalışmaları ve sürekli aynı isimlerin halkın önüne sunulması Malatya’da Ak Parti’ye bir vekile mal oldu.

Malatya’da CHP ise 2015 Genel seçimlerine göre(15,31) oylarını 1 artırırken yaklaşık 70 bin civarı olan oy sayısını 81 bin civarına taşıda. Burada etkili olan unsur olarak CHP Milletvekili 2.sıra adayı Hulusi Porgalı olarak gösterilirken HDP’YE giden yaklaşık 1’lik CHP oylarının olduğu da konuşulanlar arasında yer aldı.

Bu seçiminin sürprizi yapan ise MHP oldu. Malatya’da oylarını 2015 genel seçimlere göre (42 Bin Civarı) iki kat arttırmayı başararak 16,17 oy aldı.Yaklaşık 80 bin civarı bir oy alan MHP Ak Parti’den bir vekil alarak Mehmet Celal Fendoğlu’nu meclise taşımayı başardı.

Yeni bir parti olan İYİ Parti ise Malatya’da umduğunu bulamadı.20 bin civarında oy alan İYİ Parti bu seçim adı gibi iyi sinyaller vermedi.

Kaynak: (MHV) - Malatya Haber Vakti Editör: Murat Ali Tutar
Etiketler: Malatya’da, Seçim, Analizi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60