301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 01:09
 
Kazgan Oyları Bölerse,CHP Akçadağ'ı Alabilir!
Malatya’nın Akçadağ ilçesinde 31 Mart yerel seçimleri için kritik bir süreç devam ediyor. Şu an üç önemli isimin yarıştığı ilçede seçim hesapları kafa karıştırıyor.
SİYASET Haberi
Kazgan Oyları Bölerse,CHP Akçadağ'ı Alabilir!

Yaklaşık 28 bin seçmeni olan Akçadağ’da Ak Parti adayı Mustafa Kırteke,CHP Adayı Mustafa Korkmaz ve Bağımsız Aday Ali Kazgan isimleri öne çıkıyor.

Akçadağ ilçesinde son seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yüzde 57,2 oy alırken,CHP Adayı Muharrem İnce Yüzde 34,İyi Parti Adayı Akşener  Yüzde 4 ve HDP Adayı Demirtaş Yüzde 4 oy almıştı.

Akçadağ’da bu seçim Bağımsız Aday Ali Kazgan’ın oyları bölmesi ile sağ seçmende daha fazla karşılığı olan Kazgan,Ak Parti’ye büyük darbe vurabilir.

Geçmiş seçimlerden okunacağı üzere yüzde 40’lık bir kalıp Ak Parti oyu olan ilçede Cumhur İttifakından yüzde 10’luk bir oy kaybı bile,HDP’nin aday çıkarmadığı ilçede CHP ile birleşen oyların Ak Parti adayını devre dışı bırakmaya yettiği görülmektedir.

28 Bin seçmeni olan Akçadağ ilçesinde basit bir hesapla 5 Bin oy Ak Parti ve MHP Seçmeninden koparılırsa CHP,HDP ve İYİ Parti’nin oyları ile CHP Belediye Başkanı Mustafa Korkmaz Başkanlığı kıl payı  alabilir.

En son seçimlerde toplam yüzde 42 civarı bir oy alan CHP,HDP ve İYİ Parti’nin oy oranı bu seçimde  12Bin civarı olabilecekken,Ak Parti ve MHP’den kopacak oylarla Ali Kazgan 5 Bin civarı oy aldığında geriye kalan 11 Bin Oy Ak Parti’nin olacaktır.

Blok Ak Parti oyları dikkate alındığında Bağımsız aday Ali Kazgan’ın ilçede kazanamayacağı gibi seçimi Ak Parti’ye kaybettireceği sonucu hiçte gerçek dışı bir tablo değildir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kazgan, Oyları, Bölerse,CHP, Akçadağ'ı, Alabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60