Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 01:27
 
BBC'NİN OYUNUNU DEŞİFRE OLDU!
Murat Ali TUTAR Yazdı;İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşu BBC Meral Akşener’in Mitingi İçin Malatya’da...
GÜNDEM Haberi
BBC'NİN OYUNUNU DEŞİFRE OLDU!

İNGİLİZLER MALATYA’DA NE ARIYOR?

İngiltere'de kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle çalışan yayın kuruluşu BBC Meral Akşener’in Mitingi İçin Malatya’da...
Malatya’da düzenlenen,İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’in mitinginde ilginç görüntüler yer aldı.İngiltere Devleti’nin parasal desteği ile yayın yapan BBC Kanalı’nın yabancı muhabirleri Meral Akşener’in Malatya mitingini ilgi ile takip etti.

Özellikle Avrupa’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ‘’Karşı Propagan’da’’ yapan ülkelerin başında gelen İngiltere Ülkesi’nin yaptırdığı ‘’ERDOĞAN’’ karşıtı haberler halen BBC Türkçe sayfasında yer alırken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e gösterdikleri yakın ilgi vatandaşların zihninde soru işaretleri yarattı.

BBC ‘NİN MALATYA İLE İLGİLİ YAPTIĞI HABER

BBC Türkçe’nin haber sitesinde yer verdiği ve özellikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in mitinginden sonra bugün sayfasında yayınladığı haberde ise özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti Malatya Milletvekilleri Adayları hedef alınarak adeta halk üzerinde algı oluşturup bir’’İngiliz Oyunu’’ düzenlenmeye çalışılıyor.

İŞTE BBC TÜRKÇE SİTESİNDE YER ALAN O HABER!

Seçim 2018: AKP'nin kalesi Malatya’da seçmenler ne düşünüyor?

Selin Girit BBC Türkçe, Malatya

"Ben oyumu hükümet partisine verdim. Ama ellerim kırılaydı da vermeyeydim," diyor Metin Çelik.

Türkiye, onu Malatya'da Ziraat Bankası önünde kendini yakmaya çalışan çiftçi olarak tanıdı.

Traktörüyle bankanın önüne yanaşıp, üzerine benzin döküp, balya balya tütünü "Müdür! Al sana para!" diye bağırarak caddeye atışını sosyal medya üzerinden milyonlarca kişi izledi.

O günün üzerinden üç hafta geçti. Ama Metin Çelik, cinnet anını anlatırken hala duygularını gizleyemiyor.

"Artık canıma tak etti. Onursuz yaşamaktansa onurlu ölmeyi tercih ettim," diyor. Olayın ardından hiçbir yetkilinin kendisini aramadığını, sormadığını anlatıyor. Kırgın olduğunu söylüyor.

15 yıl çiftçilik yapmış, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinin bilinen çiftçilerinden biri Metin Çelik. Geçen yıl 45 dönüm tütün ekmiş, alıcı bulamamış. Elinde kalan tonlarca tütünü eskiden ahır olarak kullandığı depoda saklıyor. Hayvancılık bitti, tütün bitti, diyor.

Kendini yakmaya çalışan çiftçi: Hükümetin tarım politikası yok

480 bin lirayı aşan borcu, protestosunun ardından Kasım'a kadar ertelenmiş. Ama bu borcu nasıl ödeyeceğini sorunca yüzü kararıyor.

"Kayısım var, o da para ederse. Evim var satılığa çıkardım ama alan yok. Bilmiyorum ne yapacağım," diyor.

Altını çize çize bir tek ben değilim bu durumda, diye de ekliyor:

"Oturuyorum şu an ben. Memlekette tüm çiftçiler artık kahve köşelerinde, çay ocaklarında oturmakta. Ama hiç sesini çıkaramıyor.

"Ben çiftçiye kim sahip çıkıyorsa, çiftçinin faizini kim silecekse onun yanında olacağım. Bana sus diyorlar. Susmayacağım. Ben oyumu CHP'ye atacağım. Bu iktidara çiftçilerin çoğu zannedersem oy vermeyecek gibi."

AKP'nin kalesi

Malatya, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çok güçlü olduğu bir il. 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP yüzde 67 oy almış.

CHP'nin oy oranı ise yüzde 15 seviyesinde kalmış. Malatya'nın altı milletvekilinden beşi AKP, biri CHP'den.

Geçen yılki referandumda da benzer bir tablo var: Evet oyları yüzde 69,5. Hayır ise yüzde 30 düzeyinde.

Malatyalı seçmenler, özellikle eski belediye başkanı Ahmet Çakır'ın üçüncü sıradan, yani seçilebilir bir yerden aday gösterilmesine tepkilerini dile getiriyorlar.

Çakır, Malatya Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde sanayi alanı olan bölgeleri usulsüz biçimde ticaret alanına dönüştürmekle suçlanmış, alışveriş merkezi inşaatına ruhsat verdiği için tepki çekmişti.

Temmuz 2017'de Çakır'ın talimatıyla yürütülen yolsuzluk operasyonu sonucunda 15 belediye çalışanı açığa alınmıştı.

16 yıldır AKP'den milletvekili olan Öznur Çalık'ın yine aday gösterilmesine tepki dile getiriliyor.

"Ak Partiliyim, bütün oylarımı da Ak Parti'ye vereceğim," diyen 54 yaşındaki emekli Bülent Çelebi, buna karşın Ahmet Çakır'ın adaylığı nedeniyle partinin oy kaybına uğramasını beklediğini söylüyor.

"Çakır aday gösterildi diye halk partiden soğudu. Ama bundan dolayı da bir tokat yiyecekler Malatya halkından. Seçmen MHP'ye kayacak," diye konuşuyor.

Çarşıda alışveriş yaparken konuştuğumuz 55 yaşındaki Zekine Karakuş da benzer görüşleri dile getiriyor.

"Benim tercihim Tayyip'ten yana. Ama belediye başkanını beğenmedim. Ben yine de Ak Parti'ye oy veririm diyorum. Ama çocuklar diyor ki o varsa biz vermeyiz. Onlar diyor ki MHP'ye oy veririz."

Haberle ilgili link:https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44454377

Kaynak: (MHV) - Malatya Haber Vakti Editör: Murat Ali Tutar
Etiketler: BBC'NİN, OYUNUNU, DEŞİFRE, OLDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60