Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 20:35
 
Başarı mı,Hezimet mi?
31 Mart Yerel Seçimleri sona ererken Malatya geleneği bozmayıp, Ak Parti’yi yüzde 68,47’lik bir rekor oyla görev başına getirdi. Peki 2014 Yerel Seçimlerine kıyasla Ak Parti galibiyet mi aldı yoksa hezimete mi uğradı?
SİYASET Haberi
Başarı mı,Hezimet mi?

Malatya İlinde toplam seçmen sayısı 562.216 kişiydi. Millet iradesini göstermek için sandığa gelerek yüzde 82 civarı bir katılımla 464.819 kişi oy kullandı.

Kullanılan oyların (kesin olmayan sonuçlarla) 305.588’ni alan Ak Parti Adayı Selahattin Gürkan büyük bir farkla Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

2014 Yılında yapılan yerel seçimlerde ise Ak Parti tek başına yüzde 61.8 oy alırken,2014 yerel seçimlerinde ortak olduğu MHP Yüzde 7.7 oy almış toplamda yüzde 69.5’luk bir Oy potansiyeli vardı. 2019 Yerel Seçimlerimde Cumhur İttifakının oy oranı yüzde 68.5 oranında kaldı.

Peki herkesim tarafından sevilen bir isim olan Selahattin Gürkan Malatya’da neden yüzde 70’lerin üzerine çıkamadı?

Ak Parti teşkilatının ilçelerde verdiği kararlar sandığa yansıyarak Selahattin Gürkan’ın yeni bir Türkiye rekorunu kırmasını engellemişe benziyor.

Somut örneklerle gidecek olursak;

Akçadağ İlçesinden başlayalım…

Akçadağ ilçesi bir önceki seçimde Ak Parti’ye Yüzde 46,5’lik bir destek verirken, MHP ise Yüzde 16,1’lik oy almış. Toplamda 62,6’lık bir oran elde edilecekken 2019 Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın oy oranı Akçadağ İlçesinde Yüzde 30.19’a kadar gerilemiş durumda.

Peki Akçadağ’da Ne Oldu?

Daha önce Ak Parti’den Belediye Başkanlığını kazanan ve 2019 Yerel seçimlerinde Bağımsız olarak tekrardan seçilen Ali Kazgan,Ak Parti’den aday gösterilmediğinde yaptığı açıklamada Ak Parti İl Yönetimini hedef alarak  aynen şu ifadeleri kullandı; "Bize bir yol ayrımı bir değişiklik düşünüldüğünü söyleye bilirlerdi. Bu bize söylenmedi bu söylenseydi çok kolaydı. Bana bir valilik verilsin bir üst görev vaat edilsin demiyorum. Bir teşekkürü de çok gördüler. Şunu da unuttular; insan onuru ile oynamanın yanlış olduğunu görmediler. Malatya'da Akçadağ'da onurlu insanların olabileceğinin hesabını yapmadılar. Bugün bunun için buradayız. Bağımsız aday olamaya karar verdik Rabbim hayırlı etsin" dedi .

Arapgir CHP’ye Teslim Edildi

Malatya’nın Arapgir ilçesinde ise 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti’ye Yüzde 46.9,MHP’ye ise Yüzde 18.7’lik bir oy çıktı.Toplamda Yüzde 65.6 civarında olan Cumhur İttifakı oyu 2019 Yerel Seçimlerinde Yüzde 42.22’ye düştü.

Peki Arapgir’de Ne Oldu?

Ak Parti’nin çalışkan ve güçlü başkanı Arapgir Mor Reyhanı’nı tescilletip dünyaya tanıtan Başkan Cömertoğlu bu arada yakalandığı amansız hastalığı da yendi.Arapgir halkının sevgisini kazanan Cömertoğlu Ak Parti aday adaylığı sürecinde şu ifadelere yer vererek partisinden istifa edip CHP’den Arapgir Belediye Başkanı adayı oldu; “AK Parti tarafından devam eden süreçte başkanların resmi başvurusu alınmadığı gibi bizzat benimle, Selahattin Gürkan ve Bülent Tüfenkci bakanım hariç, hiçbir yetkili tarafından son 4 ay içinde ne düşündüğüm sorulmamış ve teşkilat çevresinde yabancı muamelesi gösterilerek, ‘agresif başkan’ yaftalamasıyla engel gördükleri isimleri kirletmişlerdir” dedi.

Haluk Cömertoğlu 2019 Yerel Seçimlerinde Yüzde 52.94 ile Arapgir Belediye Başkanı seçildi.

Hekimhan’a Gelelim!

Hekimhan’da ise bu seçim Cumhur İttifakı iddialı idi.Hesaplar yapılırken Cumhur İttifakının geçmiş seçimlerde aldığı oylar hesaplanıyor ve Hekimhan bu seçim MHP’nin olacak gözü ile bakılıyordu.Fakat hesaplar tutmadı.2014 Yerel Seçimlerinde Hekimhan’dan Ak Parti’ye Yüzde 43.4,MHP’ye ise Yüzde 11.4 oy gelmişti.Toplamda Cumhur İttifakı’nın alması gereken oy oranı Yüzde 55.3 civarında olası gerekirken 2019 Yerel seçimlerinde Hekimhan İlçesi’nden Cumhur İttifakı’nın aldığı oy oranı yüzde 47.98 civarında kalarak MHP adayı H.Mustafa Arıkan seçimi kaybetti.

Peki Hekimhan’da Ne Oldu?

Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye merkez ilçelerden biri verilmesi kesin gözü ile bakılırken CHP’nin yıllardan bu yana kalesi olan Hekimhan ilçesinin verilmesi zaten halk tarafından garip olarak karşılanmıştı.

Hekimhan İlçesi’nde 2014 seçimlerinde CHP Adayı ile yarışan Ak Parti Adayı Kemal Deniz ise seçimi sadece 13 oyla kaybetmişti.

Kemal Deniz’in Cumhur İttifakı ile aday gösterilmesi neticesinde Belediye Başkanlığı’na kesin gözü ile bakılırken hiçbir hazırlık olmaksızın ilçenin MHP’ye verilmesi burada dezavantaj yarattı.

Peki Kemal Deniz Adaylık sürecinde ne dedi; ‘’Bir kaç şey söyleyecektik. Ama İhsan Başkanım Siyaseti göbeğinden bilen birisi. Belki işide vardı ama erteleye bilirdi. Gelseydi bizde derdimizi ona yanardık.  Madem ki ittifak oldu bugün ayın kaçı.  Ayın 21 'i yani 8 adaya denilemez miydi ya arkadaşlar ittifakla bu iş bitti. Yav bizi adam yerine koymadınız. Aramadınız bile.’’ Dedi.

Diğer İlçelerde Durum Ne Oldu?

Yukarıda somut örneklerle açıklanan durumlar Malatya’nın merkez hariç hemen hemen tüm ilçeleri için geçerli oldu.Kimi yerlerde seçim kıl payı alındı,kimi yerlerde meclis üyeleri elden gitti.

En önemlisi ise memlekete hizmet için seferber olmuş işini gücünü bırakıp hizmet aşkı ile yanan birçok insan gönlü kırılarak ayrıldı.

Şimdi Ak Parti’nin kalesi olan Malatya halkının takdirine sunuyorum halkın AŞK ile oy verdiği Selahattin Gürkan’a rağmen  BU SEÇİM GALİBİYET Mİ YOKSA HEZİMET MİYDİ siz cevap verin?

Not:Hiçbir koltuk hiçbir makam bir can kadar kıymetli değildir.Pütüge'de yitip giden canlara Allah rahmet eylesin.Ailelerine sabır versin.

Kaynak: (MHV) - Malatya Haber Vakti Editör: Murat Ali Tutar
Etiketler: Başarı, mı,Hezimet, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı 60